Jak wykorzystać fitness do poprawy jakości swojego życia

Jak wykorzystać fitness do poprawy jakości swojego życia

Korzystanie z fitnessu w celu poprawy jakości swojego życia może być tak proste, jak przestrzeganie kilku wskazówek. Może pomóc Ci się zrelaksować i lepiej spać, poprawić nastrój, a nawet poradzić sobie z lękiem i depresją.

Ćwiczenia poprawiają nastrój

Uprawianie aktywności fizycznej może poprawić Twój nastrój. Dzieje się tak dlatego, że ciało uwalnia substancje chemiczne poprawiające samopoczucie. Należą do nich endorfiny. Pomagają one również organizmowi radzić sobie ze stresem. Są one również substancją chemiczną odpowiedzialną za „biegowy haj”.

Istnieje wiele sposobów na podniesienie nastroju. Ćwiczenia mogą nie tylko poprawić Twój nastrój, ale także pomóc Ci w radzeniu sobie z lękiem i bezsennością. Może również pomóc Ci poprawić funkcjonowanie poznawcze i poczucie własnej wartości.

Naukowcy z Duke University przeprowadzili czteromiesięczne badanie mające na celu zbadanie wpływu ćwiczeń na nastrój. Badanie to obejmowało cztery grupy osób. W każdej grupie wykonywali oni nadzorowany lub domowy program ćwiczeń. Następnie użyli kwestionariusza związanego z nastrojem, aby zmierzyć wpływ ćwiczeń na nastrój.

Ćwiczenie poprawia nastrój poprzez zwiększenie poczucia własnej wartości, funkcji poznawczych i pewności siebie. Ponadto, łagodzi lęk i łagodzi depresję. Najlepszy program ćwiczeń to taki, który obejmuje czynności, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być taniec, ćwiczenia w samotności, zajęcia grupowe, a nawet grupowe przejażdżki rowerowe. Możesz również dodać codzienne obowiązki do swojej rutyny ćwiczeń. Mogą one być równie skuteczne w poprawianiu nastroju, jak energiczny trening.

W innym badaniu stwierdzono, że czteromiesięczny program ćwiczeń był równie skuteczny jak leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji. Jednak dwa inne badania nie wykazały podobnego efektu. Może to wynikać z wielu powodów, w tym narzędzi pomiarowych użytych w badaniach lub faktu, że badania te obejmowały różne warunki.

Zasugerowano, że ćwiczenia poprawiają nastrój poprzez spowodowanie, że twój mózg zwiększa liczbę pozytywnych reakcji na bodźce apetyczne. Może to obejmować Twoją zdolność do przywoływania pozytywnych wspomnień. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak dobrze ćwiczenia poprawiają nastrój.

Ćwiczenia poprawiają sen

W kilku badaniach wykazano, że aktywność fizyczna poprawia sen i poprawia jakość życia. Niektóre badania wykazały niewielki wzrost obiektywnych parametrów snu, podczas gdy inne badania wykazały dużą poprawę subiektywnej jakości snu. Ćwiczenia mogą poprawić sen poprzez zwiększenie senności w ciągu dnia, zmniejszenie stresu i zwiększenie ilości endorfin, które są neuroprzekaźnikami tworzącymi uczucie dobrego samopoczucia. Wykazano również, że pomaga osobom z zespołem niespokojnych nóg, stanem, który zakłóca sen i powoduje swędzenie i pieczenie nóg.

Naukowcy z Northwestern University badali związek między ćwiczeniami a snem u dorosłych. Przebadali dwie grupy: grupę ćwiczących aerobowo oraz grupę niećwiczących dorosłych.

Naukowcy testowali wpływ ćwiczeń na sen za pomocą 16-tygodniowego badania. Wykorzystali dane z poprzedniego badania, w którym badano wpływ umiarkowanej aktywności fizycznej na nastrój.

Uczestnicy w grupie ćwiczeń aerobowych doświadczyli poprawy snu i jakości życia. Zgłaszali również poprawę nastroju. Badacze zauważyli, że ich sen poprawił się o 1,25 godziny na noc, co jest znaczącą poprawą.

Naukowcy z Northwestern badali również związek między snem a ćwiczeniami w sposób dwukierunkowy. Osoby z grupy ćwiczącej zgłaszały poprawę jakości snu po dwóch miesiącach. Jednak grupa, która nie ćwiczyła, nie zauważyła żadnej poprawy. Wyniki te sugerują, że potrzeba czasu, aby ćwiczenia poprawiły sen.

Naukowcy odkryli również, że ćwiczenia mogą zakłócać naturalne rytmy organizmu. Ponadto, ćwiczenie zbyt blisko pory snu powoduje wzrost temperatury wewnętrznej. Może też pobudzić organizm do ochłodzenia. Podwzgórze jest odpowiedzialne za regulację temperatury.

Ćwiczenia mogą poprawić sen u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym, który jest stanem powodującym krótkie okresy zatrzymania oddychania. Ćwiczenia mogą również poprawić sen u osób z depresją.

Ćwiczenia pomagają radzić sobie z depresją, niepokojem, stresem i nie tylko

Niezależnie od tego, czy cierpisz na depresję czy niepokój, ćwiczenia mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Ćwiczenia mogą poprawić Twój nastrój, poprawić Twoje ogólne zdrowie fizyczne i zwiększyć Twoją pewność siebie. Aktywność fizyczna może być równie skuteczna jak leki przeciwdepresyjne i inne sposoby leczenia depresji.

Osoby cierpiące na depresję lub lęk mogą nie chcieć ćwiczyć. Jednak wielu ekspertów uważa, że rutynowe ćwiczenia są tak samo silne jak leki przeciwdepresyjne. Podejmowanie aktywności może złagodzić objawy depresji, lęku, stresu i nie tylko.

Ponadto, ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego poprzez promowanie interakcji społecznych, zmniejszenie izolacji i przełamanie negatywnych myśli. Może również pomóc Ci radzić sobie ze stresem i niepokojem w zdrowy sposób.

Program aktywności fizycznej, który obejmuje regularne spacery, biegi i inne ćwiczenia aerobowe, może znacznie poprawić objawy depresji. Nawet 10 minut ćwiczeń każdego dnia może zrobić różnicę.

Osoby, które regularnie ćwiczą, czują się bardziej energiczne w ciągu dnia. Mają również ostrzejsze wspomnienia i są bardziej pozytywnie nastawieni do siebie. Aktywność fizyczna może poprawić nastrój, poprawić sen i zmniejszyć stres. Może również zapobiegać depresji. Stwierdzono, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia dużej depresji o 26%.

Regularna aktywność fizyczna jest również związana ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia lęku i depresji. Ćwiczenia mogą również pomóc w innych stanach zdrowia psychicznego. Jeśli rozważasz program ćwiczeń, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On lub ona może pomóc Ci zaprojektować program ćwiczeń, który pasuje do Twoich potrzeb.

Ćwiczenia są również świetnym sposobem na odwrócenie uwagi. Może pomóc Ci skupić się na chwili obecnej i przerwać negatywne myśli. Może również pomóc w budowaniu odporności. Możesz zacząć od małego i zwiększyć swój trening, gdy poczujesz się bardziej energiczny. Jeśli zmagasz się z depresją, dodaj do swojej rutyny ćwiczeń jazdę na rowerze lub bieg. Możesz również spróbować tańczyć do muzyki, aby poprawić swój nastrój.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Niezależnie od tego, czy cierpisz na depresję, lęk, czy inną chorobę psychiczną, możesz wykorzystać fitness, aby poprawić jakość swojego życia i zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Ćwiczenia fizyczne mają wiele dobrze znanych korzyści, ale nie zastąpią terapii rozmownej ani leków. Możesz opracować rutynę aktywności fizycznej, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Niektóre z najbardziej skutecznych aktywności fizycznych w celu zmniejszenia objawów depresji to spacery, wędrówki, joga i inne zajęcia. Jeśli nie możesz znaleźć aktywności, która sprawia Ci przyjemność, zapytaj przyjaciół lub członków rodziny o pomysły. Kilka domów kultury oferuje niedrogie grupy ćwiczeniowe. Możesz również zakupić przewodniki online. Dzięki nim dowiesz się, jak wykorzystać fitness do poprawy jakości swojego życia, dbania o zdrowie psychiczne i prowadzenia zdrowszego życia.

Jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym, możesz nie chcieć się tym przejmować. Jeśli jednak cierpisz na depresję, lęk lub inną chorobę psychiczną, najlepiej porozmawiaj ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Mogą one pomóc w opracowaniu rutyny aktywności fizycznej, która jest w porządku w swoim budżecie i która pomoże Ci poczuć się lepiej. Mogą również zaoferować wsparcie i wskazówki dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *