Jak wykorzystać fitness do poprawy zdrowia i długowieczności

Jak wykorzystać fitness do poprawy zdrowia i długowieczności

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zdobywać kondycję, czy szukasz sposobów na poprawę obecnego poziomu sprawności, istnieje wiele sposobów na włączenie fitnessu do codziennego życia. Od treningu siłowego po ćwiczenia aerobowe, istnieją sposoby na uzyskanie sprawności fizycznej, które przyniosą korzyści Twojemu zdrowiu fizycznemu, psychicznemu i emocjonalnemu.

Ćwiczenia aerobowe poprawiają sprawność układu krążenia

Dodanie ćwiczeń aerobowych do swojego życia to świetny sposób na poprawę zdrowia i długowieczności. Mogą one pomóc Ci schudnąć, kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz poprawić Twój nastrój. Ponadto, może pomóc w zarządzaniu warunkami, takimi jak choroba wieńcowa, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.

Ćwiczenia aerobowe mogą również poprawić funkcjonowanie płuc. Stymulują one drobne naczynia krwionośne w tkankach mięśniowych, co powoduje lepsze krążenie krwi. Ponadto zwiększa wydajność pompowania serca i dostarczania tlenu do organizmu. Podczas ćwiczeń, Twoje serce jest bardziej wydajne w wysyłaniu krwi do mięśni. To zwiększa Twoją wytrzymałość i zmniejsza ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Ćwiczenia aerobowe są ogólnie zalecane dla ludzi w każdym wieku. Jest ono szczególnie ważne dla osób dorosłych po 40 roku życia – fragment ten pochodzi od redaktora portalu humanwsieci.pl. Przynosi również korzyści osobom z takimi schorzeniami jak zapalenie stawów.

Trening oporowy lub praca siłowa i gibkość przyczyniają się do zdrowia serca

Niezależnie od tego, czy szukasz dobrej kondycji, czy chcesz poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe, trening oporowy i ćwiczenia gibkościowe to dobre sposoby. Badania pokazują, że połączenie obu tych elementów przynosi szereg korzyści zdrowotnych.

Trening oporowy może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zbudować beztłuszczową masę mięśniową i poprawić gęstość kości. Może również chronić Twoje stawy przed urazami. Nie musisz dołączać do siłowni, aby zacząć, chociaż możesz chcieć skonsultować się z profesjonalistą fitness, aby upewnić się, że robisz to bezpiecznie.

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które wykonywały trening oporowy miały o 17 procent niższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia niż kobiety, które nie wykonywały żadnych ćwiczeń. Inne badanie wykazało, że młodzi mężczyźni, którzy wykonywali trening siłowy mieli wyższy poziom HDL (dobrego) cholesterolu.

Elastyczność przyczynia się do zdrowia mózgu i kości

Utrzymanie zdrowych palców nie jest jedynym warunkiem zdrowego stylu życia. Utrzymanie zdrowego mózgu pozwoli Ci osiągnąć ten cel. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest kontakt z naturą. Obejmuje to odrobinę spokoju, lub, że tak powiem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tego nieuchwytnego stanu umysłu. Najlepsze sposoby, aby to zrobić obejmują coraz w kontakcie z naturą, ćwiczenia, lub połączenie obu. Najlepszą częścią jest to, że można to zrobić w zaciszu własnego domu. Jeśli budżet jest napięty, można zatrudnić osobistego trenera lub znaleźć partnera, aby dołączyć do zabawy. Jeśli to nie jest twoja sprawa, istnieją niezliczone strony internetowe, które mogą uzyskać najlepsze z obu światów w krótkim czasie.

Zmniejsza stres

Zwiększenie poziomu sprawności fizycznej może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Aktywność fizyczna może poprawić zdrowie serca, zwiększyć poczucie dobrobytu i poprawić ogólny stan zdrowia.

Stwierdzono, że ćwiczenia zmniejszają stres i niepokój, a także mogą pomóc w regulacji hormonów. American Heart Association zaleca, aby ludzie wykonywali 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej każdego tygodnia. Inne formy ćwiczeń, takie jak trening siłowy, joga i tai chi, mogą być również korzystne.

W Stanach Zjednoczonych około jedna czwarta wydatków na opiekę zdrowotną jest związana z chorobami wywołanymi przez stres. Dotyczy to chorób układu krążenia, cukrzycy, bólu pleców, depresji, bezsenności i lęku. Ćwiczenia mogą również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.

Nie zawsze łatwo jest zacząć ćwiczyć. Wiele osób martwi się o zaangażowanie czasowe. Można jednak dopasować aktywność fizyczną do swojego napiętego harmonogramu. Szybki spacer w przerwie na lunch może być świetnym treningiem cardio.

Możesz również spróbować nietradycyjnych ćwiczeń, takich jak joga, tai chi czy pilates. Te ćwiczenia są bardziej przyjemne i mogą pomóc Ci trzymać się swojej rutyny treningowej.

Kiedy ćwiczysz, uwalniasz endorfiny, naturalne środki przeciwbólowe, które zapewniają pozytywną stymulację w mózgu. Pomagają one zmniejszyć odczuwanie bólu, zwiększają poczucie dobrobytu i wzmacniają układ odpornościowy.

Inne dobre samopoczucie neuroprzekaźniki mogą również zwalczać stres. Ćwiczenia pomagają również poprawić przepływ krwi i zdrowie serca.

Możesz zacząć od ćwiczeń z przyjaciółmi. Pomoże to zwiększyć motywację do treningu i zwiększyć zaangażowanie.

Żyj dłużej

Niezależnie od tego, czy jesteś nastolatkiem, czy seniorem, bycie sprawnym ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia i życia. Odkryto, że zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroba Alzheimera, a także obniża ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Niektóre badania wykazały, że wyższy poziom sprawności fizycznej zwiększa długość życia starszych dorosłych. Dotyczy to zwłaszcza osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak badacze nie określili, ile ćwiczeń jest potrzebnych, aby zmaksymalizować długowieczność.

W innym badaniu stwierdzono, że osoby, które ćwiczyły przez ponad cztery godziny tygodniowo, miały niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko to było niższe nawet po uwzględnieniu takich czynników jak masa ciała.

W innym badaniu stwierdzono, że ludzie, którzy byli sprawnymi starszymi osobami, zmniejszyli ryzyko udaru mózgu o połowę. Badanie zostało przeprowadzone w akademickim centrum medycznym i objęło prawie 122 000 pacjentów.

Naukowcy stwierdzili również, że osoby, które ćwiczyły energicznie przez 150 do 300 minut tygodniowo, miały o 22% niższe ryzyko śmierci. Obejmuje to uciążliwe zajęcia fitness i bieganie.

Oprócz tych korzyści, badanie opublikowane w Mayo Clinic Proceedings wykazało, że uprawianie sportów takich jak tenis i badminton przez ponad rok dodaje minimum 6,7 i 9,7 lat do oczekiwanej długości życia. Podobne badanie opublikowane w International Journal of Stroke wykazało, że sprawni starsi dorośli zmniejszają ryzyko udaru o połowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *